Поради батькам

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

ЯК ЗАПОБІГТИ ОБМАНУ?
ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ
1. СПРИЙМАЙТЕ ДИТИНУ БЕЗУМОВНО. ЛЮБІТЬ ЇЇ НЕ ЗА ТЕ, ЩО ВОНА ГАРНА, РОЗУМНА, ЗДІБНА, ДОБРЕ НАВЧАЄТЬСЯ, ДОПОМАГАЄ. ЛЮБІТЬ ЇЇ ПРОСТО ЗА ТЕ, ЩО ВОНА Є.
2. МОЖНА ВИСЛОВИТИ СВОЄ НЕЗАДОВОЛЕННЯ ОКРЕМИМИ ДІЯМИ ДИТИНИ, АЛЕ НЕ ДИТИНОЮ ЗАГАЛОМ.
3. БУДЬТЕ ВІРНИМИ СВОЄМУ СЛОВУ, ОБІЦЯНКАМ. НАВІТЬ ЯКЩО Є ОБ’ЄКТИВНІ ПРИЧИНИ І ЧЕРЕЗ ЯКІСЬ ОБСТАВИНИ ВИ НЕ ЗУМІЛИ ДОТРИМАТИСЯ СВОЄЇ ОБІЦЯНКИ, НЕ ВВАЖАЙТЕ НЕ ГІДНИМ ДЛЯ СЕБЕ ПОЯСНИТИ ДИТИНІ ПРИЧИН, З ЯКОЇ ПОРУШИЛИ ЇЇ.
4. БУДЬТЕ ВІДВЕРТИМИ З ДИТИНОЮ. У ПОБУДОВІ ПРАВИЛЬНИХ І ЧЕСНИХ ВІДНОСИН УКРАЙ ВАЖЛИВЕ БАЖАННЯ ДИТИНИ БУТИ З ВАМИ ВІДВЕРТИМ. ЦЕ БАЖАННЯ МОЖНА Й ПОТРІБНО СТИМУЛЮВАТИ. ІНКОЛИ ВИ САМІ МОЖЕТЕ СТАТИ ІНІЦІАТОРОМ ІГРОВОЇ СИТУАЦІЇ, ДЕ ДИТИНА, ЯКА ПОТРАПИЛА В СКРУТНЕ СТАНОВИЩЕ, НАПРИКЛАД ЗЛАМАЛА КВІТКУ У ВАЗІ, МАЄ ЗРОБИТИ СВІЙ ВНУТРІШНІЙ ВИБІР НА КОРИСТЬ ПРАВДИ. ПРИ ЦЬОМУ МОЖЕТЕ СКАЗАТИ, ЩО ВИ ЗНАЄТЕ, ХТО ЗЛАМАВ НЕЩАСЛИВУ КВІТКУ, І КРАЩЕ БУЛО Б, ЩОБ МАЛЮК ПОДІЛИВСЯ НЕПРИЄМНОЮ НОВИНОЮ РАНІШЕ, ОСКІЛЬКИ СПІЛЬНИМИ СТАРАННЯМИ МОЖНА БУЛО Б ЗМІНИТИ СИТУАЦІЮ. ВЕЛИЧЕЗНУ РОЛЬ ТУТ ВІДІГРАЄ ВАША ДОБРОЗИЧЛИВІСТЬ У СЛОВАХ ТА ІНТОНАЦІЇ.
5. МОЖНА ЗАСУДЖУВАТИ ДІЇ ДИТИНИ, АЛЕ НЕ ПОЧУТТЯ, ХОЧ ЯКИМИ Б НЕ БАЖАНИМИ ЧИ НЕДОЗВОЛЕНИМИ ВОНИ БУЛИ. ЯКЩО ЦІ ПОЧУТТЯ З’ЯВИЛИСЯ, ОТЖЕ ДЛЯ ЦЬОГО Є ПІДСТАВИ.
6. НЕЗАДОВОЛЕННЯ ДІЯМИ ДИТИНИ НЕ ПОВИННО БУТИ СИСТЕМАТИЧНИМ, ІНАКШЕ ВОНО ПЕРЕРОСТЕ У ЇЇ НЕПРИЙНЯТТЯ.
7. ПОСТУПОВО, АЛЕ НЕ УХИЛЬНО ЗНІМАЙТЕ ІЗ СЕБЕ ТУРБОТУ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ОСОБИСТІ СПРАВИ ВАШОЇ ДИТИНИ І ПЕРЕДАВАЙТЕ ЇХ ЇЙ.
8. ОЦІНЮЙТЕ НАСЛІДКИ. КОЛИ ДИТИНА ВПЕРШЕ ГОВОРИТЬ НЕПРАВДУ, НЕОБХІДНО ПОЯСНИТИ ЇЙ НАСЛІДКИ ЦЬОГО ВЧИНКУ. ЗРОБІТЬ ЦЕ БЕЗ СТОРОННІХ. ПОЯСНЕННЯ НЕОБХІДНЕ, ВОНО ДОЗВОЛИТЬ ДИТИНІ ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВОНА НЕ ОДНА У СВІТІ, ЩО КОЖНИЙ ВЧИНОК МАЄ СВІЙ ВІДГОЛОС – ПОЗИТИВНИЙ Й НЕГАТИВНИЙ. ТАКЕ ПОЯСНЕННЯ ДОПОМОЖЕ ЇЙ НАВЧИТИСЯ ДУМАТИ ПРО МАЙБУТНЄ. ДАЙТЕ ЗМОГУ ДИТИНІ САМІЙ ЗАЛАГОДЖУВАТИ НАСЛІДКИ ЇЇ ДІЙ АБО БЕЗДІЯЛЬНОСТІ. ТІЛЬКИ ТОДІ ВОНА ДОРОСЛІШАТИМЕ І СТАВАТИМЕ «СВІДОМОЮ».
9. КАРАЙТЕ ДИТИНУ, ЗАЛИШАЮЧИ БЕЗ ХОРОШОГО, А НЕ РОБІТЬ ЇЙ ПОГАНО.
10. УМІЙТЕ ПРОЩАТИ. ЯКЩО ВИ ВВЕЛИ ВДОМА «СТАТУСНІ» ВЗАЄМИНИ, БЕЗ ЗНИЖКИ НА ВІК МАЛЮКА ВИ РИЗИКУЄТЕ ВИХОВАТИ ЗАМКНЕНУ І БОЯЗКУ ЛЮДИНУ. АДЖЕ, ДАЮЧИ МАХУ, ДИТИНА ДУМАЄ ПЕРШ ЗА ВСЕ, ЩО НА НЕЇ ЧЕКАЄ НЕВІДВОРОТНЕ І СТРОГЕ ПОКАРАННЯ. ВІДЧУТТЯ САМОЗБЕРЕЖЕННЯ І БАЖАННЯ УНИКНУТИ СТАЄ ВИЗНАЧАЛЬНИМ ЧИННИКОМ В ПОВЕДІНЦІ. І ТУТ ДО БРЕХНІ – ОДИН КРОК.
11. ПОСМІЙТЕСЯ РАЗОМ. НА НЕСУТТЄВУ БРЕХНЮ МОЖНА ВІДПОВІСТИ З ГУМОРОМ. НАСАМПЕРЕД ЦЕ СТОСУЄТЬСЯ МАЛЕНЬКИХ ДІТЕЙ, ЯКІ РОБЛЯТЬ ПЕРШІ СПРОБИ ОБМАНУТИ. ЗАЛИШАЮЧИСЬ У РАМКАХ ГРИ, МИ НІБИ ГОВОРИМО ДИТИНІ: «ТИ ЗНАЄШ, ЩО Я ЗНАЮ». НАШ ГУМОР ДАЄ ДИТИНІ ВІДПОВІСТИ ТАК САМО ВЕСЕЛО.
12. ЗАОХОЧУЙТЕ ЧЕСНІСТЬ. НЕ ЗАЛИШАЙТЕ НЕПОМІЧЕНИМ МОМЕНТ, КОЛИ ВАША ДИТИНА ПРИЗНАЛАСЯ ВАМ У ЧОМУСЬ. ПОВІРТЕ, ЩО ТАКІ МИТІ В ЖИТТІ ДИТИНИ ДУЖЕ ВАЖЛИВІ. АДЖЕ ВОНА РОБИТЬ СВІЙ ВИБІР. НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОЯСНИТИ, В ЧОМУ ЇЇ ПОМИЛКА, АЛЕ ЗМІСТІТЬ АКЦЕНТ НА МОМЕНТ ІСТИНИ – НА ТЕ, ЩО ВИ ПИШАЄТЕСЬ ТИМ, ЩО ВАШ МАЛЮК РОСТЕ ЧЕСНОЮ ЛЮДИНОЮ.
13. ПОДАВАЙТЕ ВЛАСНИЙ ПРИКЛАД. ПАМ’ЯТАЙТЕ: ВАША ДИТИНА – ЦЕ ДО ВЕЛИКОЇ МІРИ ВАШ ВІДБИТОК. ВОНА ЗВЕРТАЄ УВАГУ НА ТЕ, ЩО ВИ МИНАЄТЕ, НАВІТЬ НЕ ОЗИРАЮЧИСЬ. ВИ ВИХОВУЄТЕ НЕЧЕСНУ ЛЮДИНУ ТОДІ, КОЛИ ПРИПУСКАЄТЕ МОЖЛИВІСТЬ ЗБРЕХАТИ У ПРИСУТНОСТІ ДИТИНИ. ІНКОЛИ В ЦІЙ БРЕХНІ ДИТИНІ ВІДВОДИТЬСЯ ВИЗНАЧЕНА, НЕХАЙ НА ПЕРШИЙ ПОГЛЯД БЕЗНЕВИННА БРЕХНЯ. НАПРИКЛАД: «ПІДІЙДИ, БУДЬ ЛАСКА, ДО ТЕЛЕФОНУ І ВІДПОВІДАЙ, ЩО МАМИ ВДОМА НЕМАЄ», - КАЖЕТЕ ВИ І ЗАКЛАДАЄТЕ ЦИМ ФУНДАМЕНТ ДЛЯ МАЙБУТНЬОЇ БРЕХНІ.
14. ЛЮБІТЬ СВОЄ ДИТЯ. ЯКЩО ВИ ЛЮБИТЕ СВОЮ ДИТИНУ – НЕ УНИКАЙТЕ ШАНСУ ДАТИ ЇЙ ЦЕ ВІДЧУТИ. ПОВТОРЮЙТЕ ЧАСТІШЕ ЦІ ЗАПОВІТНІ СЛОВА: «Я ТЕБЕ ДУЖЕ, ДУЖЕ ЛЮБЛЮ»! НАВІТЬ ЯКЩО ДИТИНА ВЧИНИЛА ЩОСЬ ПОГАНЕ, ВСЕ ОДНО ПОВТОРІТЬ, ЩО ЛЮБИТЕ ЇЇ. ТАК ВИ РОЗВИНЕТЕ В ДУШІ МАЛЮКА УПЕВНЕНІСТЬ, ЩО ПОПРИ ЗДІЙСНЕНІ НИМ ПОМИЛКИ, ЩО ВІН ВСЕ ОДНО УЛЮБЛЕНИЙ І ДОРОГИЙ ВАМ, ЩО ВИ ЗАСУДЖУЄТЕ ЙОГО ВЧИНОК, А НЕ ОСОБИСТІСТЬ ЗАГАЛОМ
ПРАВИЛА БЕСІДИ ЗА СПОСОБОМ АКТИВНОГО СЛУХАННЯ
ЯКЩО ВИ ХОЧЕТЕ ПОСЛУХАТИ ДИТИНУ, ОБОВ’ЯЗКОВО ПОВЕРНІТЬСЯ ДО НЕЇ ОБЛИЧЧЯМ. ДУЖЕ ВАЖЛИВО, ЩОБ ЇЇ І ВАШІ ОЧІ БУЛИ НА ОДНОМУ РІВНІ.
1 ЯКЩО ВИ СПІЛКУЄТЕСЬ ІЗ ЗАСМУЧЕНОЮ ДИТИНОЮ, НЕ ВАРТО СТАВИТИ ЇЙ ЗАПИТАНЬ. БАЖАНО, ЩОБ ВАШІ ВІДПОВІДІ ЗВУЧАЛИ У СТВЕРДЖУВАЛЬНІЙ ФОРМІ. ЗДАВАЛОСЯ Б, РІЗНИЦЯ МІЖ СТВЕРДЖУВАЛЬНИМ РЕЧЕННЯМ НЕЗНАЧНА, ІНОДІ ЦЕ СЛАБКА ІНТОНАЦІЯ, А РЕАКЦІЯ НА НИХ БУВАЄ РІЗНА.
2 ДУЖЕ ВАЖЛИВО У БЕСІДІ «ТРИМАТИ ПАУЗУ». ПІСЛЯ КОЖНОЇ ВАШОЇ РЕПЛІКИ КРАЩЕ ЗА ВСЕ ПОМОВЧАТИ. ПАУЗА ДОПОМАГАЄ ДИТИНІ РОЗІБРАТИСЯ У СВОЇХ ПЕРЕЖИВАННЯХ І ОДНОЧАСНО ПОВНІШЕ ВІДЧУТИ, ЩО ВИ ПОРУЧ. ЯКЩО ЇЇ ОЧІ ДИВЛЯТЬСЯ НЕ НА ВАС, А В БІК ЧИ ВОНА «ЗАГЛИБЛЕНА У СЕБЕ», ПРОДОВЖУЙТЕ МОВЧАТИ: У ДИТИНИ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗАРАЗ ДУЖЕ ВАЖЛИВА ВНУТРІШНЯ РОБОТА.
БЕСІДА ЗА СПОСОБОМ АКТИВНОГО СЛУХАННЯ НЕЗВИЧНА ДЛЯ НАШОЇ КУЛЬТУРИ, НЕЮ ОВОЛОДІТИ НЕ ПРОСТО. ОДНАК РЕЗУЛЬТАТИ ПРИЄМНІ:
· ЗНИКАЄ ЧИ ПРИНАЙМНІ СИЛЬНО ЗМЕНШУЄТЬСЯ НЕГАТИВНЕ ХВИЛЮВАННЯ ДИТИНИ. ТУТ ВИЯВЛЯЄТЬСЯ ЧУДОВА ЗАКОНОМІРНІСТЬ: РОЗДІЛЕНА РАДІСТЬ ПОДВОЮЄТЬСЯ, РОЗДІЛЕНЕ ГОРЕ ЗМЕНШУЄТЬСЯ ВДВІЧІ;
· ДИТИНА, ВПЕВНИВШИСЬ, ЩО ДОРОСЛИЙ ГОТОВИЙ ЇЇ СЛУХАТИ, ПОЧИНАЄ РОЗПОВІДАТИ ПРО СЕБЕ ВСЕ БІЛЬШЕ.
· ДИТИНА САМА ПРОСУВАЄТЬСЯ У ВИРІШЕННЯ СВОЄЇ ПРОБЛЕМИ.
ВИХОВУЄМО ХЛОПЧИКІВ, ВИХОВУЄМО ДІВЧАТОК
(ПСИХОЛОГО- ПЕДАГОГІЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ГЕНДЕРНОГО ВИХОВАННЯ)
· НІКОЛИ НЕ ЗАБУВАЙТЕ,ЩО ПЕРЕД ВАМИ НЕ ПРОСТО ДИТИНА,А ХЛОПЧИК ЧИ ДІВЧИНКА З ВЛАСТИВИМИ ЇМ ОСОБЛИВОСТЯМИ СПРИЙНЯТТЯ,МИСЛЕННЯ,ЕМОЦІЙ. ВИХОВУВАТИ,НАВЧАТИ І НАВІТЬ ЛЮБИТИ ЇХ ТРЕБА ПО-РІЗНОМУ. АЛЕ ОБОВ’ЯЗКОВО – СИЛЬНО.
· НІКОЛИ НЕ ПОРІВНЮЙТЕ ХЛОПЧИКІВ ТА ДІВЧАТОК,НЕ СТАВТЕ ОДНИХ ЗА ПРИКЛАД ІНШИМ:ВОНИ РІЗНІ,НАВІТЬ ЗА БІОЛОГІЧНИМ ВІКОМ – ДІВЧАТКА ЗВИЧАЙНО СТАРШІ ВІД СВОЇХ РОВЕСНИКІВ-ХЛОПЧИКІВ.
· НЕ ЗАБУВАЙТЕ,ЩО ХЛОПЧИКИ І ДІВЧАТКА ПО-РІЗНОМУ БАЧАТЬ,ЧУЮТЬ,ВІДЧУВАЮТЬ ДОТИК,ПО-РІЗНОМУ СПРИЙМАЮТЬ ПРОСТІР І ОРІЄНТУЮТЬСЯ В НЬОМУ, А ГОЛОВНЕ – ПО-РІЗНОМУ ОСМИСЛЮЮТЬ УСЕ, З ЧИМ СТИКАЮТЬСЯ У ЦЬОМУ СВІТІ. І ВЖЕ, ЗВИЧАЙНО, НЕ ТАК, ЯК МИ ДОРОСЛІ.
· ПАМ’ЯТАЙТЕ: КОЛИ ЖІНКА НАВЧАЄ ТА ВИХОВУЄ ХЛОПЧИКІВ, ЇЙ МАЛО ЗНАДОБИТЬСЯ СВІЙ ДИТЯЧИЙ ДОСВІД. ПОРІВНЮВАТИ СЕБЕ У ДИТИНСТВІ З НИМИ – НЕПРАВИЛЬНО І МОРАЛЬНО.
ДОРОСЛІ, ЯКЩО У ВАС ПРОБЛЕМА У СПІЛКУВАННІ З ДИТИНОЮ, ЯКЩО ВИ НЕ РОЗУМІЄТЕ ОДИН ОДНОГО, НЕ ПОСПІШАЙТЕ ЗВИНУВАЧУВАТИ В ЦЬОМУ ЇЇ.
· НЕ ПЕРЕСТАРАЙТЕСЯ, ВИМАГАЮЧИ ВІД ХЛОПЧИКІВ АКУРАТНОСТІ І СТАРАННОСТІ У ВИКОНАННІ ВАШОГО ЗАВДАННЯ.
· НАМАГАЙТЕСЯ, ДАЮЧИ ЗАВДАННЯ ХЛОПЧИКАМ У ДИТЯЧОМУ САДКУ, В ШКОЛІ, ТАК І В ПОБУТІ, ВКЛЮЧАТИ В НИХ МОМЕНТ ПОШУКУ, ЩО ПОТРЕБУЄ КМІТЛИВОСТІ. НЕ ТРЕБА ЗАЗДАЛЕГІДЬ РОЗПОВІДАТИ І ПОКАЗУВАТИ, ЩО І ЯК РОБИТИ. ВАРТО ПІДШТОВХНУТИ ДИТИНУ ДО ТОГО, ЩОБ ВОНА САМА ЗНАЙШЛА ПРИНЦИП РОЗВ’ЯЗАННЯ, НЕХАЙ НАВІТЬ ПРИПУСТИВШИСЬ ПОМИЛОК.
· З ДІВЧАТКАМИ, ЯКЩО ЇМ ВАЖКО, ТРЕБА РАЗОМ, ДО ПОЧАТКУ РОБОТИ, РОЗІБРАТИ ПРИНЦИП ВИКОНАННЯ ЗАВДАННЯ, ЩО І ЯК ТРЕБА ЗРОБИТИ. ВОДНОЧАС ЇХ ТРЕБА ПОСТУПОВО ВЧИТИ ДІЯТИ САМОСТІЙНО, А НЕ ТІЛЬКИ ЗА ЗАЗДАЛЕГІДЬ ВІДОМИМИ СХЕМАМИ, ПІДШТОВХУВАТИ ДО ПОШУКУ ВЛАСНИХ ВАРІАНТІВ РОЗВ’ЯЗКУ НЕЗНАЙОМИХ, НЕТИПОВИХ ЗАДАЧ.
· НЕ ЗАБУВАЙТЕ НЕ ТІЛЬКИ РОЗПОВІДАТИ, А Й ПОКАЗУВАТИ. ОСОБЛИВО ЦЕ ВАЖЛИВО ДЛЯ ХЛОПЧИКІВ.
· НІКОЛИ НЕ ЛАЙТЕ ДИТИНУ ОБРАЗЛИВИМИ СЛОВАМИ ЗА НЕЗДАТНІСТЬ ЩОСЬ ЗРОЗУМІТИ АБО ЗРОБИТИ, ДИВЛЯЧИСЬ НА НЕЇ З ВИСОТИ ВЛАСНОГО АВТОРИТЕТУ. ЦЕ ЗАРАЗ ВОНА ЗНАЄ І ВМІЄ ГІРШЕ ЗА ВАС. НАСТАНЕ ЧАС, І, ПРИНАЙМНІ, В ЯКИХОСЬ ГАЛУЗЯХ, ВОНА ЗНАТИМЕ І ВМІТИМЕ БІЛЬШЕ ВІД ВАС. А ЯКЩО ТОДІ ВОНА ПОВТОРИТЬ ТІ САМІ СЛОВА, ЩО ЇЙ ЗАРАЗ ВИ?
ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО МИ ЧАСТО НЕ ДООЦІНЮЄМО ЕМОЦІЙНУ ЧУТЛИВІСТЬ І ТРИВОЖНІСТЬ ХЛОПЧИКІВ.
· ЯКЩО ВАМ ТРЕБА НАСВАРИТИ ДІВЧИНКУ, НЕ ПОСПІШАЙТЕ ВИСЛОВЛЮВАТИ СВОЄ СТАВЛЕННЯ ДО НЕЇ – БУРХЛИВА ЕМОЦІЙНА РЕАКЦІЯ ЗАВАЖАЄ ЇЙ ЗРОЗУМІТИ, ЗА ЩО ЇЇ ЛАЮТЬ. СПОЧАТКУ З’ЯСУЙТЕ У ЧОМУ ЇЇ ПОМИЛКА.
· СВАРЯЧИ ХЛОПЧИКА, ВИКЛАДІТЬ КОРОТКО Й ТОЧНО, ЧИМ ВИ НЕ ЗАДОВОЛЕНІ, ТОМУ ЩО ВІН ДОВГО НЕ ЗМОЖЕ УТРИМУВАТИ ЕМОЦІЙНЕ НАПРУЖЕННЯ. ЙОГО МОЗОК НІБИ ВІДКЛЮЧИТЬ СЛУХОВИЙ КАНАЛ, І ДИТИНА ПЕРЕСТАНЕ ВАС СЛУХАТИ І ЧУТИ.
· ПЕРШ НІЖ ЛАЯТИ ДИТИНУ ЗА НЕВМІННЯ, СПРОБУЙТЕ З’ЯСУВАТИ ПРИРОДУ ТРУДНОЩІВ.
· ЗНАЙТЕ, ЩО ДІВЧАТКА МОЖУТЬ ВЕРЕДУВАТИ, ЗДАВАЛОСЯ Б, БЕЗ ПРИЧИНИ АБО БЕЗ ЗНАЧНОГО ПРИВОДУ ЧЕРЕЗ УТОМУ. ХЛОПЧИКИ В ЦЬОМУ ВИПАДКУ ВИСНАЖУЮТЬСЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНО. ДОРІКАТИ ЇМ ЗА ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ МАРНО, А Й АМОРАЛЬНО.
· МАЙТЕ НА УВАЗІ, ЩО ДОРОСЛИЙ, ЯКИЙ ЛАЄ ДИТИНУ ЗА ТЕ, ЩО ВОНА ЧОГОСЬ НЕ ЗНАЄ АБР НЕ ВМІЄ, ПОДІБНИЙ ДО ЛІКАРЯ, ЯКИЙ ЛАЄ ЛЮДИНУ ЗА ТЕ ЩО ВОНА, ЗАХВОРІЛА.
· ПОСТАРАЙТЕСЯ, ЩОБ ГОЛОВНИМ ДЛЯ ВАС СТАЛО НАВІТЬ НЕ СТІЛЬКИ НАВЧИТИ ЧОГОСЬ, СКІЛЬКИ ЗРОБИТИ ТАК, ЩОБ ДИТИНА ЗАХОТІЛА НАВЧИТИСЯ, НЕ ВТРАТИЛА ІНТЕРЕСУ ДО НАВЧАННЯ, ВІДЧУЛА СМАК ДО ПІЗНАННЯ НОВОГО, НЕВІДОМОГО НЕ ЗРОЗУМІЛОГО.
ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО ДЛЯ ДИТИНИ ЧОГОСЬ НЕ ВМІТИ, ЩОСЬ НЕ ЗНАТИ – ЦЕ НОРМАЛЬНИЙ СТАН РЕЧЕЙ. НА ТЕ ВОНА Й ДИТИНА. ЦИМ НЕ МОЖНА ДОРІКАТИ. СОРОМНО САМОВДОВОЛЕНО ДЕМОНСТРУВАТИ ПЕРЕД ДИТИНОЮ СВОЮ ПЕРЕВАГУ В ЗНАННЯХ.
· ДИТИНА НЕ ПОВИННА ПАНІЧНО БОЯТИСЯ ПОМИЛИТИСЯ. НЕМОЖЛИВО НАВЧИТИСЯ ЧОГОСЬ, НЕ ПОМИЛЯЮЧИСЬ. НАМАГАЙТЕСЯ НЕ ВИРОБИТИ В НЕЇ СТРАХУ ПЕРЕД ПОМИЛКОЮ. ПОЧУТТЯ СТРАХУ – ПОГАНИЙ ПОРАДНИК. ВОНО ПРИДУШУЄ ІНІЦІАТИВУ, БАЖАННЯ ВЧИТИСЯ, ТА Й ПРОСТО РАДІСТЬ ЖИТТЯ І ПІЗНАННЯ.
· ВИ НЕ ІДЕАЛ, А ЗНАЧИТЬ, НЕ ЗРАЗОК НАСЛІДУВАННЯ В УСЬОМУ І ЗАВЖДИ. ТОМУ НЕ ЗМУШУЙТЕ ДИТИНУ БУТИ СХОЖОЮ НА ВАС.
· ВИЗНАЙТЕ ЗА ДИТИНОЮ ПРАВО НА ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ, ПРАВО БУТИ ІНШОЮ.
· ДЛЯ УСПІШНОГО НАВЧАННЯ МИ МАЄМО ПЕРЕТВОРИТИ СВОЇ ВИМОГИ НА БАЖАННЯ ДИТИНИ.
· ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: МАЛЕНЬКІ ДІТИ НЕ БУВАЮТЬ ЛЕДАЧИМИ. «ЛІНОЩІ» ДИТИНИ – СИГНАЛ НЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ У ВАШІЙ ПЕДАГОГІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ, В ОБРАНІЙ ВАМИ МЕТОДИЦІ РОБОТИ З НЕЮ.
· ДЛЯ ГРАМОТНОГО РОЗВИТКУ ПОТРІБНО, ЩОБ ДИТИНА ВЧИЛАСЯ ПО-РІЗНОМУ ОСМИСЛЮВАТИ НАВЧАЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ (ЛОГІЧНО, ОБРАЗНО, ІНТУЇТИВНО).
ВИ ПОВИННІ ЗНАТИ:
· З КИМ ПРИЯТЕЛЮЄ ВАША ДИТИНА.
· ДЕ ПРОВОДИТЬ ВІЛЬНИЙ ЧАС.
· ЧИ НЕ ПРОПУСКАЄ ЗАНЯТЬ В ШКОЛІ.
· В ЯКОМУ ВИГЛЯДІ АБО СТАНІ ПОВЕРТАЄТЬСЯ ДОДОМУ.
ВИ ЗОБОВ’ЯЗАННІ ПОМІТИТИ І ВІДРЕАГУВАТИ, КОЛИ:
· В ДОМІ З’ЯВИЛИСЯ ЧУЖІ РЕЧІ (З’ЯСУЙТЕ, ЧИЇ ВОНИ).
· В ДОМІ ЧУТИ ЗАПАХ ПАЛЕНОЇ ТРАВИ АБО СИНТЕТИЧНИХ РЕЧОВИН (ЦЕ МОЖЕ СВІДЧИТИ ПРО КУРІННЯ СИГАРЕТ ІЗ НАРКОТИЧНИМИ РЕЧОВИНАМИ)
· В ДОМІ З’ЯВИЛИСЯ ГОЛКИ ДЛЯ ІН’ЄКЦІЙ, ЧАСТОЧКИ РОСЛИН, ЧИМОСЬ ВИМАЩЕНІ БИНТИ, ЗАКОПЧЕНИЙ ПОСУД (ЦЕ МОЖЕ СВІДЧИТИ ПРО ВЖИВАННЯ НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН).
· В ДОМІ З’ЯВИЛИСЯ ЛІКИ, ЯКІ ДІЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ І ПСИХІКУ (З’ЯСУЙТЕ, ХТО І З ЯКОЮ МЕТОЮ ЇХ ВИКОРИСТОВУЄ).
· В ДОМІ НАДТО ЧАСТО ЧУТИ ЗАПАХ ЗАСОБІВ ПОБУТОВОЇ ХІМІЇ – РОЗЧИННИКІВ, АЦЕТОНУ ТОЩО (ЦЕ МОЖЕ СВІДЧИТИ ПРО ЗАХОПЛЕННЯ ДІТЕЙ РЕЧОВИНАМИ, ЯКІ ВИКЛИКАЮТЬ СТАН ОДУРМАНЮВАННЯ).
· ВІДБУЛАСЯ ШВИДКА ЗМІНА ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ ТА ПОВЕДІНКИ ДІТЕЙ: ПОРУШИЛАСЬ КООРДИНАЦІЯ РУХІВ, ПІДВИЩИЛАСЬ ЗБУДЖЕНІСТЬ АБО В’ЯЛІСТЬ, З’ЯВИЛИСЯ СЛІДИ ВІД УКОЛІВ НА ВЕНАХ, РОЗШИРЕННЯ ЗІНИЦЬ ТОЩО.

Немає коментарів:

Дописати коментар